Nová maturita

Autor: Matúš Marcin | 16.1.2013 o 15:44 | (upravené 16.1.2013 o 16:12) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  58x

Vážený prítomný! Dovoľte mi aby som sa vyjadril k dnešnej situácii maturantov na Slovensku, ktorých novoschválený zákon o maturitnej skúške neobišiel v tomto roku. Dôvodom napísania tohto diskusného príspevku bol veľmi jednoducho odhadnuteľný a to kôli tomu, že som sám študent a tohtoročný maturant.

Rád by som sa zaoberal maturitnou skúškou na základe schváleného zákona a informácii od učiteľov mi dovoľte reagovať na dnešnú situáciu. Keďže maturujeme už tento rok tak sa nás táto informácia veľmi dotkla, keďže sme boli pripravený ešte na starý systém maturovania, čiže hodnotenia maturitnej skúšky. Keďže zákon umožňuje maturantovi aby sa zúčastnil ústnej skúšky len v prípade, že zvládne písomnú časť na 33%, tak v nás vznikajú obavy, že ako to dopadne a či sa vôbec k tej ústnej odpovedi aj dostaneme. My sme boli pripravený na to, že aj keď to nevýde na písomnej časti, tak to ešte vytiahneme na ústnej a podľa toho budeme následne ohodnotený.
Podľa môjho názoru by sa tento zákon nemal ešte vzťahovať na tento ročník, z dôvodu nepripravenosti študentov na tento fakt. Ak študent nebol pripravený na takéto podmienky, tak ho to iba viac vystresuje či to zvládne a podobne, a tak nieje schopný podať maximálny výkon, ktorý by sa od neho očakával, nematuruje v takej pohode a v mnohých prípadoch skôr maturant uvažuje o nezvládnutí tejto skúšky ako dostane výsledky. Týmto chcem povedať to, že prečo by tento zákon nemohol platiť pre nadchádzajúce ročníky ako to doteraz bývalo? Alebo ak zoberieme do úvahy vysoké školy, tak prečo tento zákon nemôže platiť tak ako pre študentov vysokých škôl? Veď na vysokých školách ak sa schváli nová forma skúšok, alebo predmetov či pridania učiva, tak to platí nie pre nadchádzajúci ročník ale pre nadchádzajúcich študentov. Ak študent nastúpil do daného stupňa štúdia, tak aj dokončí štúdium z takým počtom predmetov, z takým rozsahom učiva a robí taký druh skúšok, pre ktoré platil zákon v čase jeho nastúpenia. Ak sa za jednu univerzitu dokáže postaviť dekan a povedať, že to je nepriateľné a zastať si tento názor, akoto že to nedokážu stredné školy, ktorých je omnoho viac a ich riaditelia majú myslím, že väčšiu prevahu ako jeden dekan?
Túto otázku ale aj mnohé iné si určite kladiete aj vy sami. No podľa môjho názoru ostanú len položené medzi nami a nie niekde inde. A ak si tieto otázky kladú aj učitelia, myslím že to ostane len v učiteľskom zbore a v priestoroch budovy školy. Aj keď viem, že týmto vyjadrením sa nič nezmení, ale týmto som chcel iba poukázať na neschopnosť riaditeľov daných inštitúcii reagovať na túto situáciu.

Na záver by som Vám chcel hlavne zaželať úspešné zvládnutie maturít aj za týchto okolností a rád by som Vám poďakoval za pozornosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španieli zastavili druhý útok, zabili päť útočníkov s výbušninami

Teroristi sa pokúsili o útok v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.


Už ste čítali?